A csomózás alapjai:

 

Előkészületek, eszközök:


A karkötőcsomózás tulajdonképpen egyszerű technika, túl sok eszköz sem szükséges a készítéshez, de csak akkor vágj bele az elsajátításába, ha kellő türelmet érzel magadban hozzá! 
A csomózáshoz legjobb a pamut fonal, ami többféle vastagságban és rengeteg színben kapható, de használhatod a klasszikus hímzőfonalat (gyöngyfonal) is. A lényeg, hogy ne bolyhosodó fonalat keress. Szükséged lesz még ollóra, biztosítótűre, amivel akár a farmered szárához is tudod rögzíteni a karkötőd egyik végét, illetve egy bontótű sem árt, ha véletlenül elvéted a mintát (velem előfordult).

 


 

Alapcsomók:

 

A csomózás alapvetően 4-féle csomófajta variálása. Minden csomóhoz két szál fonal szükséges, az egyik a főszál, a másik a mellékszál. A mellékszálat kifeszítjük, a főszállal pedig két csomót, ún. duplacsomót kötünk rá.
A 4 alapcsomó a következő:

1. Balról jobbra kötött csomó (rövidítése: bjcs)

 

A balról jobbra kötött csomónál a mellékszálat (F2) bal kezünkkel kifeszítjük, a főszálat (F1) jobb kezünkkel balról jobbra az F2 fölé fektetjük, átvezetjük mögötte,a belőle képzett hurkon áthúzzuk előre, aztán feltoljuk szorosan az F2 szál tövébe, és meghúzzuk. Az első lépést megismételjük, mivel a két hurok képez egy csomót.A második szorosan az első alá toljuk. A mellékszálat végig kifeszítve tartjuk, csak a főszál mozdul el rajta, felfelé, és jobbra húzzuk. Ha jól csináltuk, akkor a fő-, és mellékszál helyet cserélt.

 

 

 

 

 

 2. Jobbról balra kötött csomó (rövidítése: jbcs)

 

A jobbról balra kötött csomónál a mellékszálat (F2) bal kézzel kifeszítjük, a főszálat (F1) pedig jobbról balra föléje fektetjük, átvezetjük mögötte, majd áthúzzuk a belőle képzett hurkon, és feltoljuk a fonal tövéhez.
A második csomót ugyanígy kötjük, és szorosan az első alá toljuk. A mellékszál végig kifeszítve marad, a főszálat mozdítjuk el rajta: fölfelé, és balra húzzuk. Kész a duplacsomó, a szálak helyet cseréltek.

 

 

 

3. Balról indított váltócsomó (rövidítése: bjvcs)

 

 

 

Az első csomónál a mellékszálat (F2) bal kézzel kifeszítjük, a főszálat (F1) balról jobbra föléje fektetjük, átvezetjük mögötte, áthúzzuk a hurkon, és fölhúzzuk a fonal tövébe.

 

A második csomót viszont jobbról balra kezdjük, így fektetjük a főszálat a mellékszál fölé, átvezetjük mögötte, áthúzzuk a hurkon, meghúzzuk balra, és fölfelé. Így a szálak megtartják eredeti helyüket.

 

 

4. Jobbról indított váltócsomó (rövidítése: jbvcs)

 

Az első csomónál a mellékszálat (F2) balkézzel kifeszítjük, a főszálat (F1) jobbról balra föléje fektetjük, átvezetjük mögötte, áthúzzuk a hurkon, és meghúzzuk.
A második csomót balról jobbra kezdjük, így fektetjük a főszálat a mellékszál fölé, átvezetjük mögötte, áthúzzuk a hurkon, és meghúzzuk jobbra és fölfelé. A szálak megtartották eredeti helyüket.

 

 

 

 

5. Középcsomó:

 

A középcsomó nem más, mint a két középső szállal kötött csomó. Általában a szimmetrikus mintáknál fordul elő és általában két azonos színű fonalról van szó, így mindegy, hogy melyik a fő- és mellékszál. Szóval a két középső szállal kötött bármilyen csomó.

 

6. Átfedőcsomó

Átfedőcsomónak vagy átmenőcsomónak nevezik azt, amikor a mellékszállal kötjük a csomót a főszálra, így a mellékszál színe lesz a csomó színe. Leginkább betűs technikánál alkalmazzuk, amikoris a betű színét adó mellékszállal kötünk egy sima (bjcs vagy jbcs) csomót a főszálra (a leghosszabb szálra) a mintaleírás szerint.

 

 

 

7. Egyszerű kettős

 

 Kötünk egy egyszerű csomót, majd a száraival ismét kötünk egy egyszerű csómót és így kapjuk az egyszerű kettős csomót. Minél jobban összeszorítjuk annál jobban tart.Egyforma vastag zsinegek, kötelek egymáshoz kötésére használhatjuk.

      

Hírek

  • Társoldal:
    2012-08-06 18:38:51

  • Ennyien vagytok az oldalon:
    2012-08-06 11:56:18

  • Chat
    2012-08-06 10:43:39

Szavazás

Hány éve tudsz csomózni?
Fél éve.
Legalább 1 éve.
Több, mint 2 éve.
3-4 éve.
Több mint 5 éve.
Nem tudok csomózni.
Asztali nézet